Kryminał z czasów Powstania Warszawskiego “Granatowy 44”

Kryminał i powieść historyczna w jednym

Jeśli jesteś fanem powieści kryminalnych i jednocześnie uwielbiasz, kiedy akcja książek osadzona jest w czasach II wojny światowej, to trafiłeś idealnie. “Granatowy 44” autorstwa Grzegorza Kalinowskiego stanowi połączenie porywającej akcji, pełnej spisków i tajemnic na tle jednego z najbardziej trudnych i poruszających wydarzeń w historii Polski – Powstania Warszawskiego. Grzegorz Kalinowski, autor, doskonale operuje słowem i obrazem, aby w pełni oddać klimat tamtego okresu i jednocześnie sprawić, że czytelnik przez całą książkę będzie siedział niemal jak na szpilkach, czekając na to, co wydarzy się za chwilę. Barwne i pełne życia opisy oraz wartka akcja sprawią, że pochłoniesz książkę w jeden wieczór. 

“Granatowy 44” – powieść dla wielbicieli mocnych wrażeń

Kiedy 1 sierpnia 1944 roku wybucha Powstanie Warszawskie, kapitan Wincenty Rybski, staje przed nowym zadaniem. Przed wojną śledczy Policji Państwowej, później funkcjonariusz Policji Kryminalnej Generalnej Guberni, biorący udział w zadaniach zlecanych przez konspirację, po niemal pięciu latach pracy w podziemiach, ma otrzymać zupełnie nową funkcję. Po wyjściu z podziemia jego nowa praca ma dotyczyć wykonywania zleceń dla Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa. Rybski ma kierować jednostką bądź komisariatem –  jednak jego przełożeni stawiają przed nim inne, o wiele trudniejsze zadania. Do pierwszych należeć będzie zlikwidowanie grupy osób, które, zbuntowane i przeciwne podporządkowaniu się dowództwu, dokonują samosądów. Czy Rybskiemu uda się wykonać zadanie? Granatowy 44 z www.taniaksiazka.pl to książka, która trzyma w napięciu do samego końca – wprost nie sposób się będzie od niej oderwać.

O autorze – Grzegorz Kalinowski

Grzegorz Kalinowski jest absolwentem Wydziału Historii na Uniwersytecie Warszawskim. Przez pewien czas nauczał w XVIII LO im. Jana Zamoyskiego, później rozpoczął pracę w mediach – był korespondentem wojennym na terenie byłej Jugosławii, komentatorem sportowym na finałach Ligi Mistrzów oraz Pucharu Polski, pracował również przy tworzeniu teledysku Brygady Kryzys. Prócz książki “Granatowy 44” Kalinowski wydał także dwa cykle powieściowe: “Śmierć frajerom” (3 tomy) i “Kornel Strasburger” (3 tomy) oraz dzieła “Gra w oczko” i “Załoga”. Wykształcenie historyczne pomaga mu w tworzeniu realistycznych i przekonujących powieści osadzonych w czasach II wojny światowej. Jego pisarstwo zostało docenione zarówno przez wielbicieli historii, jak i powieści kryminalnych, którzy doceniają dogłębne badania i lekkie pióro pisarza.

Książka zdjęcie Racool_studio - pl.freepik.com

Kulisy przemysłu wędliniarskiego – “Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa”

Wielu osobom wydaje się, że wegetarianizm to chwilowa moda. Coś co robi się dla szpanu i podkreślenia, że jest się lepszym od innych. Coraz częstsza adnotacja na kosmetykach czy częściach garderoby informująca, że dany produkt jest wegański, bywa traktowana przez sporą część konsumentów jako chwyt marketingowy tłumaczący wysoką cenę. Jednak, czy aby na pewno nie ma w tym trendzie racjonalnych podstaw?

Może faktycznie warto samemu się przekonać, jak wygląda przemysłowa hodowla zwierząt i czy jedzenie taniego mięsa nam służy. Philip Lymbery razem z Isabel Oakeshott w swojej książce pod tytułem”Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa” zdradzają kulisy tej gałęzi biznesu.

Czy wiemy, tak naprawdę, skąd bierze się mięso, które trafia na nasze stoły?

Najgorsze jest budowanie własnych podglądów na braku sprawdzonych informacji. Dlatego zanim kolejny raz pokłócimy się z wegetarianinem wytykając mu, że nie dba o swoje zdrowie, lepiej sprawdźmy sami, co kryje się w wędlinach trzymanych przez nas w lodówce. Czy nie zastanawialiście się kiedyś, dlaczego szynka dostępna w sklepach ma tak długi termin przydatności do spożycia? A może przeczytaliście z uwagą skład wydrukowany drobnym maczkiem na opakowaniu parówek? Jeśli, tak to powinniście podejrzewać, że współczesna mięsna dieta może okazać się wcale nie taka bezpieczna, jak się powszechnie wydaje.

W książce “Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa” Philip Lymbery i Isabel Oakeshott (https://www.taniaksiazka.pl/farmagedon-rzeczywisty-koszt-taniego-miesa-philip-lymbery-p-1384596.html) nie wahają odsłaniać brutalnej prawdy, o tym czym karmione są zwierzęta hodowane na obój. Podawanie dużych dawek antybiotyków, słabej jakości paszy i oszukiwanie natury hormonami wzrostu to stałe praktyki wśród największych producentów żywności.

Gdzie podziały się stada zwierząt pasących się na łąkach?

Autorzy książki bazują na wiedzy z pierwszej ręki, którą zdobyli w terenie. Philip Lymbery zwiedził ogromne hodowle zwierząt w Meksyku, USA, Peru i Chinach. O wiele taniej jest przenieść stada zwierząt z pastwisk i trzymać je zamknięte w ciasnych boksach. Krowy, kury czy świnie, które trafiają na nasze stoły nigdy nie widzą słońca i nie mogą chodzić po zielonej trawie. To zupełnie nieuzasadnione okrucieństwo, które służy jedynie pomnażaniu dochodów producentów, a nie naszemu zdrowiu.

Książka “Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa” Philipa Lymbery’ego i Isabeli Oakeshott otwiera oczy na wiele mało znanych faktów o masowej hodowli zwierząt. Dzięki tej wiedzy staniemy się bardziej świadomymi konsumentami. Co zrobimy z tymi informacjami, należy tylko od nas.

Książka zdjęcie Racool_studio - pl.freepik.com

Kto zabił czyli “Z zimnym sercem” Caz Frear

Jestem wielką fanką thrillerów, a już szczególnie tych psychologicznych. Staram się szukać coraz to nowszych powieści z tego gatunku i właśnie ostatnio wpadła mi w ręce powieść ze strony www.taniaksiazka.pl Z zimnym sercem autorstwa Caz Frear. Pierwsze co zwróciło moją uwagę podczas wybierania książki, to okładka. Mówiąc wprost, jest ona fenomenalna i bardzo przyciąga wzrok. Opis na okładce natomiast niewiele był mi w stanie powiedzieć i tak naprawdę nie wiedziałam czego się spodziewać. Zaryzykowałam, przeczytałam powieść i jestem naprawdę zachwycona. To  była świetna, wciągająca książka, którą przeczytałam w ciągu jednego wieczora, a to zdarza mi się naprawdę rzadko.

 Kim jest morderca?

Główną bohaterką książki jest Cat Kinsella, która jest posterunkową wydziału dochodzeniowo – śledczego. Tym razem kobieta ma za zadanie rozwiązać sprawę zamordowania młodej Australijki, która wracała z przyjęcia firmowego. Dochodzenie prowadzi razem ze swoim partnerem Luigim Parnellem. Podejrzenie pada na właściciela pewnej kawiarni. Mężczyzna jednak upiera się, że był w tym czasie w domu ze swoją żoną, która nie potwierdza alibi swojego męża. Sytuacja staje się naprawdę skomplikowana. Jedno z nich musi zatem kłamać, ale które? Czy Cat rozwikła tę zagadkę? Czy dowiemy się, jakie tajemnice skrywa podejrzewane małżeństwo? I najważniejsze, kto zamordował młodą dziewczynę? Nie chcę zdradzać dalszych szczegółów dotyczących fabuły, dlatego zachęcam każdego do przeczytania powieści i wyrobienia sobie własnej opinii na jej temat.

Kto w małżeństwie kłamie?

Z zimnym sercem” napisana jest w świetnym, wciągającym stylu. Fabuła jest spójna i logiczna, a jednocześnie bardzo dużo się w niej dzieje. Akcja powieści toczy się dość szybko, co chwilę autor zapewnia nam niespodziewane zwroty akcji, które wywołują takie napięcie, dzięki czemu książka jest jeszcze ciekawsza. Można powiedzieć, że powieść ani na chwilę nie daje nam odetchnąć. Akcja toczy się od pierwszej strony do ostatniej, a samo zakończenie mocno wbija w fotel. Od początku obstawiałam osobę, która według mnie miała okazać się mordercą. Jednak po przeczytaniu kolejnych stron coraz bardziej wątpiłam w moje przypuszczenia. Prawda okazała się zgoła inna. Bohaterowie wykreowani są w książce niezwykle dokładnie, z dbałością o każdy szczegół. Co ciekawe, są to takie postaci, które można lubić bądź nie, ale na pewno nie można powiedzieć, że są one dla nas obojętne. Wszystko wywołuje tutaj emocje. Często skrajne.

Jeśli więc tak jak ja, lubicie thrillery, kryminały, to jest to idealna powieść dla Was. Warto.

Książka zdjęcie Racool_studio - pl.freepik.com